Prvobitni sajt NBCG: old.nb-cg.me

Registar organa i institucija na državnom i lokalnom nivou

Zbirka stare i rijetke knjige

Zbirka stare i rijetke knjige sadrži oko 10.000 bibliotečkih jedinica, u koje spadaju inkunabule, postinkunabule, stare knjige (ćirilične knjige štampane do 1867. godine,  a latinične do 1850.), rijetka izdanja i minijature. U Zbirci se nalazi i devet izuzetno značajnih rukopisnih knjiga (pretežno ljekaruša).

Najvrjednija rukopisna ćirilička knjiga je Oточник, s kraja XIV vijeka. Što se tiče ostalih štampanih knjiga, u Zbirci su najstarije Noctes Atticae, štampana u tipografiji Andrije Paltašića-Kotoranina (Venecija, 1477) i Epistolae sancti Hieronymi (Venecija, 1496. godine, štampar Jovan Varcelens). Primjerci su reprezentativni, sa istaknutim tipografskim obilježjima.

Iz XVI vijeka u Zbirci su tri paleotipa, štampana u Veneciji od 1554. do 1561. godine: Служабник (1554), Октоих петогласник (1560) i Триод посни (1561). Ova ćirilična izdanja preštampali su sa izdanja Božidara Vukovića-Podgoričanina njegovi nasljednici, sin Vićenco i Stefan iz Skadra.

Zbirku stare i rijetke knjige čini i 68 izuzetno vrijednih knjiga iz XVI-XVII vijeka, uglavnom na latinskom jeziku. Iz XVIII vijeka nalazi se 39 knjiga (45 primjeraka na srpskom jeziku) i 280 naslova (732 primjerka na stranim jezicima). Preovlađuju izdanja na latinskom, francuskom, njemačkom i ruskom jeziku. Najbrojnija cjelina u Zbirci su ćirilične knjige iz XIX vijeka (oko 680 naslova, odnosno 750  primjeraka).

Od periodičnih publikacija s kraja XVIII i iz XIX vijeka po raritetnosti se izdvaja Orfelinov Славено сербскиј магазин, prvi srpski časopis iz 1768. godine. Među periodičnim publikacijama su i Letopis Matice srpske, najstariji živi srpski časopis (pokrenut 1824. godine), zatim Grlica (1835-1839), Crnogorski kalendar iz Njegoševe štamparije, kao i Srpsko-dalmatinski magazin (1836-1873), koji predstavlja izuzetnu rijetkost.

Dragocjenu cjelinu ove zbirke čine i rijetke knjige, ilegalna, revolucionarna i ratna izdanja (iz perioda Drugog svjetskog rata); elzevire i bibliofilska izdanja, knjige sa bilješkama i posvetom autora i drugih značajnih ličnosti, radovi sa rijetkim pečatima, rijetki reprinti ili faksimili starih knjiga, izdanja štampana u malom tiražu i minijature…


Stara periodika u Zbirci stare i rijetke knjige

Zbirka stare i rijetke knjige sadrži i 42 naslova stare periodike koji su izlazili u periodu od 1768. do 1896. godine. U pitanju su političke, prosvjetne, književne, humoristične novine, časopisi i kalendari. Neki od ovih naslova izlazili su vrlo kratko, a pojedini još uvijek izlaze, kao što je slučaj sa Љетописом Mатице српске čiji je prvi broj izašao 1825. godine. Najstariji naslov u zbirci je rijedak primjerak prvog južnoslovenskog periodičnog izdanja Славено-сербскiй магазин koji je pokrenuoDimitrije Teodosije sa idejom narodnog obrazovanja. Izašao je 1768. godine.

Zbirka posjeduje vječiti kalendar Вҍчні, то есть œ начала до конца мíра траюштїі Календарь, содержаштїі в° себѣ Свęтцеслов° и краткаę, по восточнłę Церкве исчисленїю õ крúгах° годовłх° и прочих° принадлежаштих° вештеі изęсненїę к° томú фйзíческаę õ тѣлѣх° мíра и õ водęнłх° и воздúшнłх° приключенїęх° разсúжденїę, izdanje iz 1817. godine koji je uređivao Zaharije Orfelin.

Osim ovih, značajniji naslovi u zbirci su:

Даница (1826) zabavnik koji je izdao Vuk Stefanović Kradžić, Il Regio Dalmata = Kraglski Dalmatin iz 1806. godine, godišnjak Сербска пчела ili ,,cvjetnik”bio je književno-naučni almanah koji je izlazio u periodu od 1830. do 1814. godine, Забавникь Dimitrija Davidovića izašao 1833. godine i sa njime počinje književna periodika, Grlica (1835), Српско-далматински алманах (1836), Jahrbücher für slawische Literatur (1843), Danica Ilirska (1835), Kunst und Wissenschaft, Гласник дружтва србске словесности(1847),Slavjanski rodoljub, Pravdonoša, Школа, Войвођанка, Илустрована ратна хроника из 1877. године, Даница (1863),list za zabavu i književnost koji je izdavao i uređivao Đorđe Popović u Novom Sadu. Sadržaj lista je naročito interesantan za prostor Crne Gore,  zato što je skoro u svakom broju donosio vijesti iz Crne Gore i Boke Kotorske.

Naslov koji se najviše koristi od stare periodike je Јавор. Izlazio je tri puta mjesečno počev od 5. janura 1862. godine pod uredništvom Jovana Jovanovića, a potom su se smjenjivali Ilija Ognjanović, Kosta Trifković i drugi. Poslednji broj je izašao 31. aprila 1893. Јавор je na svojim stranama donosio i vijesti iz Crne Gore. Iz ovog naslova je obrađeno 95 članaka koji se odnose na Crnu Goru.

Stara periodika je kompletno kataloški obrađena i dostupna našim korisnicima. Takođe, obrađeni su svi članci (147) koji se odnose na Crnu Goru.