Prvobitni sajt NBCG: old.nb-cg.me

Registar organa i institucija na državnom i lokalnom nivou

IZLOŽBA MUZIČKIH PLAKATA IZ FONDA NBCG DO 8. OKTOBRA U KIC-U U PODGORICI

Izložbu „Muzički plakat u Crnoj Gori 1950-1990“, koju smo organizovali u saradnji sa Kulturno informativnim centrom „Budo Tomović“ i NVO „Montenegro records“, otvorila je sinoć, u izložbenom holu KIC-a u Podgorici, mr Dragica Lompar, direktorica Biblioteke. 

Plakat je, kako napominje gospođa Lompar, jedinstvena i zanimljiva vrsta bibliotečke građe zbog svoje osobine da se obraća najširoj javnosti uz minimalnu upotrebu teksta.

„Njihova važnost za istraživanje kulturnih i drugih dešavanja u prošlosti od velikog je značaja za sadašnje i buduće generacije. Od djetinjstva, plakati su nas pratili svuda, od poštanske marke na koverti do današnjih bilborda”, kazala je Lompar i dodala da su današnjoj formi plakata prethodili novinski oglasi, koji su se u početku sastojali samo od riječi koje su prenosile poruku, a tek kasnije dolazi do kombinacije slika i riječi.

Ovom izložbom prvi put je predstavljeno 18 plakata iz fonda NBCG koji se odnose na popularnu muzičku kulturu u Crnoj Gori u drugoj polovini 20. vijeka, a krase ih autentična vizuelna i umjetnička rješenja.

Muzička građa Biblioteke podijeljena je zbog specifičnih formata u dvije bibliotečke zbirke.

Prva je Zbirka muzikalija, fonodokumenata i audio-vizuelne građe koja sadrži oko 31.000 bibliotečkih jedinica, od čega oko 7500 singl ploča, 7000 long play ploča, 4300 zvučnih kaseta, više od 1500 kompakt diskova i oko 10.000 štampanih muzikalija, odnosno partitura.

Druga, u kojoj se čuva muzička građa jeste Likovno-grafička zbirka koja broji više od 17.000 crnogorskih plakata iz svih oblasti društvenog života, koji su razvrstani po temama na: pozorišne, književne, političke, filmske, muzičke, izložbene, edukativne, turističke, reklamne i dr.

„Neki plakati od njih su posebno vrijedni zato što su ih, poslije Drugog svjetskog rata, izrađivali i potpisali poznati crnogorski slikari - Aleksandar Prijić, Anton Lukateli, Gojko Berkuljan… Po raritetnosti, ali i umjetničkoj vrijednosti, ističu se plakati rađeni za predstave izvođene u Kraljevskom pozorištu „Zetski dom“ na Cetinju s kraja XIX i početka XX vijeka“, istakla je Lompar i naglasila da nažalost, i danas, kao i nekada, većina plakata i slične neknjižne građe, ostaje anonimna i gotovo je nemoguće utvrditi njihovo autorstvo.

U ime domaćina Izložbe, koja je otvorena za posjetice do 8. oktobra, publici se obratila i Elida Korać, v.d. direktorica KIC-a.


Fotografije: KIC „Budo Tomović“