Prvobitni sajt NBCG: old.nb-cg.me

Registar organa i institucija na državnom i lokalnom nivou

POSJETA OSNOVNOJ ŠKOLI "MAHMUT LEKIĆ" U TUZIMA

Delegacija  Nacionalne biblioteke Crne Gore "Đurđe Crnojević" - direktorica mr Dragica Lompar, pomoćnik direktora Dragan Mirković i rukovoditeljka Odjeljenja za bibliotečko-informacioni sistem i digitalizaciju, mr Vjenceslava Ševaljević  posjetila je 19. novembra 2024.  Osnovnu školu „Mahmut Lekić“ u Tuzima, koja ima 1230 učenika. 

Ova posjeta je upriličena na poziv direktora Luiđija Dedvukaja, koji je zajedno sa pomoćnicom direktora, Teutom Kalaj, primio delegaciju Nacionalne biblioteke. S obzirom da na području opštine Tuzi ne postoji gradska/narodna biblioteka sastanku je prisutsvovao i Nebohša Raspopović iz Narodne biblioteke „Radosav Ljumović“ iz Podgorice, koji obavlja poslove matične službe.

Na sastanku koji je protekao u veoma srdačnoj i kontruktivnoj atmosferi direktorica Dragica Lompar je izrazila zadovoljstvo što smo bili u prilici da se odazovemo ovom pozivu i apostofirala je značajnu ulogu školskih biblioteka u vaspitno-obrzovnom procesu. U razgovoru je potencirano da bi bilo neophodno da se što prije oformi i gradska/narodna biblioteka u opštini Tuzi, koja bi mogla da bude jedan od centara kulturnih dešavanja u ovoj sredini. Direktor Dedvukaj se složio sa tim, uz napomenu da je u planu i formiranje muzeja, arhiva i muzičke škole.

Pomoćnica direktora, Teuta Kalaj, je informisala prisutne o vrijednoj donaciji gospodina Daniela Helmenštajna iz Austrije koju čine lap top računari, interaktivne table i druga oprema  koju namjeravaju da smjeste u prostor školske biblioteke. Osim toga Biblioteka za slijepe Crne Gore je donirala audio knjige na crnogorskom/srpkom/bosankom/hrvtaskom  jeziku, a očekuje se i donacija  audio knjiga na albanskom jeziku od biblioteke iz Tirane. Plan je da ove audio knjige u prostorijma biblioteke slušaju slabovidi učenici i učenici koji imaju problema sa koncentracijom prilikom čitanja.

Nakon razgovora sa direktorom i pomoćnicom direktora delegacija Nacionalne biblioteke i kolega Raspopović su obišli prostorije školske biblioteke. Ova školska biblioteka radi u dvije smjene sa dvije bibliotekarke, a to su Danka Mihajlov i Hana Camaj, koje osim u biblioteci rade i u procesu nastave. Veoma pozitivna činjenica je da je tokom boravka delegacije NBCG u biblioteci veliki broj učenika dolazio da zaduži i razduži knjige, što je dokaz da su učenici zainteresovani i da se fondovi koriste.

Prilikom obilaska biblioteke konstovano je da je neophodno da se izvrši potpuna reorganizacija knjižnog fonda i mobilijara,  i da se prilikom te reorganizacije izdvoje za otpis publikacije koje se ne koriste i koje su oštećene, kao i da se izdvoje one kojima je potrebna popavka u smislu novog poveza. Spisak publikacija koje će se predložiti za otpis potrebno je uputiti na usvajanje Školskom odboru.

Preporuka je da se preostale publikacije podijele na nastavnički i učenički fond i da se slože po UDK brojevima. Kolega Raspopović je naveo primjere školskih  sa teritorije Podgorice koje su upravo na taj način izvršile reorganizaciju fonda i izrazio je spremnost da pomogne kolegama iz Tuzi odnosno da izvrše posjetu i Narodnoj biblioteci „Radosav Ljumović“ i nekoj od školskih biblioteka, kako bi na licu mjesta mogli da vide kakav je krajnji rezultat adekvatno posloženog fonda u skladu sa bibliotečkim standardima.

Direktorica Lompar je naglasila da je potrebno da se prije početka rada na reorganizaciji napravi detaljan i precizan plan, da se formira komisija  i da se tek onda pristupi rorganizaciji. Nacionalna biblioteka je spremna da pruži potrebnu pomoć i da savjete i prilikom koncipiranja plana, a i toku samog procesa reorganizacije.

S obzirom da u biblioteci postoji inventarne knjiga u koju je unesen dio publikacija pomoćnik direktora je predložio da se prilikom reorganizacije formira nova knjiga sa publikacijama koje će biti određene za „aktivni „ fond,  u kojoj bi se u rubrici napomene navodio broj iz postojeće inventarne knjige, ukoliko postoji, a da se ta knjiga uredno odloži i arhivira.

Nakon sprovedene reorganizacije fonda i novog razmještaja u biblioteci stvoriće se svi preduslovi za uključenje ove biblioteke u bibliotečko-infomacioni sistem COBISS.CG, uz napomenu da bi bibliotekarke Mihajlov i Camaj mogle odmah startovati sa radom jer su već prije nekoliko godina odslušale kurs COBISS 3/Preuzimanje zapisa i fond. Tokom vremena bi se obučile i za druge segmente u sistemu COBISS, što bi značajno pojednostavilo i modernizovalo funkcionisanje biblioteke.

Svi pristutni su konstatovali da postoje adekvatni preduslovi da ova školska biblioteka nakon izvršene reorganizacije bude jedna od najbolje  organizovanih školskih biblioteka u Crnoj Gori.